WhatsApp Bilmecesi | Silsek mi acaba ?

WhatsApp Bilmecesi | Silsek mi acaba ?


Translator


593 görüntülenme | 2 dakika, 16 saniye | 2021-03-31 | alicangonulluMerhabalar arkadaşlar

Bu yazımda sizlere WhatsApp'ın en son duyurduğu "Gizlilik Sözleşmesi" olaylarından ve sonrasında gelişen tepki ve büyüyen bir nefretin ne kadar gereksiz olduğunu anlatacağım. Bunun için biraz derin ve milenyum çağına kadar ineceğim.

Keyifli okumalar.

Bildiğiniz üzere WhatsApp geçtiğimiz günlerde herkese bir gizlilik sözleşmesi gönderdi. Bu sözleşmeye göre WhatsApp ile Facebook koordinasyonlu çalışacak ve bu platform ile verileriniz paylaşılacaktı (sanki daha önce paylaşılmıyormuş gibi :) ).

Bu sözleşmenin aslında sadece "eski duruma yasal bir kılıf uydurma" olduğunu düşünen tek kişi ben değilimdir umarım. Gereğinden fazla abartıldığından eminim. Arkadaşlar hepimiz Facebook aplikasyonları olan Instagram, WhatsApp ve Facebook'u kullanıyoruz.

Bu uygulamalar 2004 ve 2010 yılları arasında Arap Baharı gibi birçok olaya sebep oldu. Bunların nedeni de algoritmaların aldatılmasıydı. Hatta Trump'ın seçilme nedeni de Facebook'un botlarının topladığı verilerin fake news'ler ile aldatılmasıydı. Yani bu uygulamalarla zaten bağlı olduğu şirketin yıllardır veri topladığını ABD yargısı dahil hepimiz biliyoruz (bknz. cat food deneyi ve cambridge analytica skandalı). Ancak bu verileri nasıl gösteriyor sanırım bunu bilmiyoruz.

Örneğin; A kişisi X ülkesinin Y şehrinde mavi pantolon alabileceği bir yer araştırıyor. Bu ve bu X ülkesinin Y şehrinden gelen tüm veriler Facebook veritabanına işleniyor ardından reklamveren kişiye "X ülkesinin Y şehrinden Z kadar kişi mavi pantolon istiyor" olarak yansıtılıyor ve bu şekilde internet üzerinde gördüğünüz reklamlar oluşuyor.

Bu şekilde yıllarca verilerimiz zaten toplandı. Bu verilerin alınması için bu uygulamaları kullanmanız da zorunlu değil. SIM kartınız da veri paylaşmakta. Geçtiğimiz yıllarda T.C. Turizm Bakanlığı tatil yörelerine giren kişilerin o bölgedeki baz istasyonlarına verdiği sinyaller yardımıyla kaç kişinin hangi şehri ve hangi ilçeyi hatta hangi oteli tercih ettiğine ulaşma izni aldı.

Arkadaşlar kısacası eğer hiçbir şekilde izlenmek istemiyorsanız maalesef yapacağınız şey SIM kartınız dahil her şeyi atıp köye yerleşmektir. Bu şekilde dahi mobeselerle izleneceksiniz. Mobeseler bile artık akıllı hale geldi. Teknolojiden kaçarak bir yere gelemezsiniz.


Etiketler

Bu sitede çerez verileriniz sitemizin hizmet kalitesini arttırma amacıyla işlenmek istenmektedir.


© Copyright 2020 Ali Can Gönüllü | Yasal